Яндекс.Метрика

Особистість лідера – світові тренди та результати досліджень

Share on FacebookShare on VKTweet about this on TwitterShare on LinkedIn
статья про лидерство

Тема лідерства останнім часом є дуже популярною в Україні зокрема та в світі в цілому. Цією темою цікавляться й ейчари, і власники бізнесу, і менеджери від ТОПів до лінійних супервайзерів. Ця тенденція підсилюється великими обсягами інформації та пропозицій з навчання лідерів на ринку.

Однак, при всій популярності цієї теми, існує велика кількість розбіжностей в розумінні того, чим лідерство є. Наприклад, досі не існує єдиної позиції серед гуру світового рівня щодо того, яка різниця між лідерством та менеджментом. Це, в свою чергу, впливає на формування навчальних програм, і, якщо по ту сторону Атлантичного океану різниця в пропозиціях все ж таки відчувається, то в Україні програма з менеджменту від програми з лідерства може відрізнятися іноді лише назвою.

Ще складніше дати якесь унікальне визначення тому, що таке лідерство та хто такий лідер. Більше того — така ситуація є природньою, оскільки феномен лідерства тісно пов`язаний з організаційною культурою на мікро- та національною культурою на макрорівнях. Оскільки культури зустрічаються різні, то й існує певна кількість розумінь,  що таке лідерство.

Далі — більше. Яким чином ми можемо визначити межі лідерства? Чи можуть це бути, наприклад, компетенції? Тобто ми визначаємо, що лідер має вміти робити 1,2,3 та використовувати це в своїй практиці. Якщо людина володіє цими компетенціями  та демонструє їх  — то вона є компетентним лідером? Практика показує, що цього вже недостатньо, коли на арену виходять, наприклад, організаційні цінності. Так, деякі компанії називають прояв цінностей співробітниками в поведінці «корпоративними компетенціями», але це теж не зовсім коректне визначення. То як окреслити лідера?

Відповіддю на питання може слугувати результат дослідження, яке проводила влітку 2009 року мультидисциплінарна група вчених з Ivey business school (Canada), яка вирішила подивитися на лідерські якості в контексті фінансово-економічної кризи. А якщо бути ще точнішими — чи лідери могли вплинути на виникнення кризи та важкість її наслідків. (Gandz, J., Crossan, M., Seijts, G. and Stephenson, C. (2010). Leadership on Trial: A manifesto for leadership development. London, ON: The Richard Ivey School of Business.)

10 фокус-груп та велика кількість індивідуальних інтерв’ю та дискусій (загальна кількість – 300 учасників топ-менеджерів з США, Канади, Лондону та Гонг-Конгу) допомогли зробити наступний висновок: лідери дійсно негативно вплинули на кризу через свої слабкі місця,  які можна об’єднати в три групи, а саме:

  • слабкі компетенції, особливо в частині ризик-менеджменту;
  • відсутність «чеснот» — позитивних рис характеру, моральних цінностей певних лідерів;
  • і, нарешті, – відсутність відданості справі та прагнення до правильного лідерства – бажання робити важку, справжню та рішучу роботу в управлінні великими та складними організаціями, в той же час не забуваючи про свою відповідальність перед суспільством.

Слабкі місця в зазначених групах слугували корінням для проблем в таких пунктах як: псіхологія лідерів, організаційний дизайн, організаційна культура, моделі компенсації, корпоративне управління, соціальна відповідальність, етика прийняття рішень, навчання та розвиток лідерів тощо.

Ці висновки, в свою чергу, наштовхнули на створення моделі, яка складається з компетенцій, відданості та особистості лідера та його/її характеру (Див. малюнок).

 

компетенции лидера

 

З компетенціями все більш-менш зрозуміло, організації навчилися їх вимірювати та розвивати. Навіть відданість справі є частково знайомим для більшості ейчарів поняттям завдяки їх роботі з коефіцієнтами залученності. Однак питання особистості та характеру лідера не виходило раніше за межі психології, що зараз виправляється рядом дослідників з бізнес-шкіл на Заході.

Одним з прикладів такого дослідження може бути дослідження впливу таких рис  особистості ТОП-менеджерів як «цілісність», «хоробрість», «далекоглядність» та «соціальний інтелект» на результати діяльності. (Sosik, J. J., Gentry, W. A. and Chun, J. U. (2012). ‘The value of virtue in the upper echelons: A multisource examination of executive character strengths and performance’. The Leadership Quarterly, 23, 367-382. )

В результаті дослідження виявилося, що «цілісність»  — один з найважливіших елементів особистості, що впливає на досягнення результатів лідерами організацій. (Цілісність — прийняття рішень згідно цінностей та морально-етичних норм, навіть у важких ситуаціях)

Наступне дослідження, метою якого було порівняти важливість певних рис характеру у ТОП та міддю-менеджменту показало, що в керівників середньої ланки «цілісність» вже не є ключовою рисою необхідною для успіху, але тут на середній план виходить «соціальний інтелект» (Gentry, W. A., Cullen, K. L., Sosik, J. J., Chun, J. U., Leupold, C. R., & Tonidandel, S. (2013). Integrity’s place among the character strengths of middle-level managers and top-level executives. The Leadership Quarterly, 24(3), 395–404.)

Яка практична значимість таких досліджень для бізнесу, неприбуткових організацій, державних структур, армії, тощо?

Розуміючи взаємозв`язки між різними рисами характеру лідера, їх вплив на практичну діяльність організації, підтверджені науковими дослідженнями, ми зможемо формувати актуальні програми розвитку лідерів. Ці лідери, в свою чергу, зможуть бути більш ефективними у питаннях, наприклад, запобігання тих самих криз на організаційному, національному та глобальному рівнях.

Не все можна описати в обсягах однієї статті, однак, якщо робити загальні висновки з зазначених вище та інших досліджень, можна окреслити такі :

  1. Характер, разом з компетенціями та відданістю лідерів, має велике значення в становленні та розвитку організацій різних рівней, масштабів та секторів економіки
  2. Справедливим є те, що певні риси характеру закладаються в дитинстві, але характер можливо та потрібно розвивати в будь-якому віці. Більше того, існує набір інструментів та принципів для розвитку характеру лідера.
  3. Характер та особистість лідерів, як і сам феномен лідерства, потребують подальшого дослідження, з метою формування лідерів готових до викликів майбутнього
Share on FacebookShare on VKTweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Lost Password